Práce v Mexiku…

Předně začnu tím, že účelem tohoto článku není nikomu brát iluze a nebo ničit jeho podnikání. Opravdu nemám nic proti rostoucí české komunitě v Mexiku a zasloužený úspěch krajanů mě ze srdce těší. Stejně tak i to, že jsou stále častěji bourány předsudky o Mexiku jako zaostalé zemi vykreslované v amerických akčních filmech.

Nejsem zrovna velký vlastnenec, ale těší mě, když můžu občas nějakému krajanu pomoci a nebo si jen popovídat česky, aniž bych si musela hlídat výslovnost a nespisovné výrazy.

Každopádně nic není černobílé a ne všichni smýšlejí stejně jako já a tak, pokud máte v plánu pracovat v Mexiku, ať už z jakýchkoli důvodů, je potřeba trocha opatrnosti, obzvlášť pokud Mexiko neznáte a práci vám zprostředkovává agentura.

Prověřte si agenturu 

Pokud si s tím mexickým adresářem nevíte rady, klidně mi napište a já vám pomůžu.

Snažte se najít co nejvíce referencí o agentuře, nejlépe od lidí, kteří s ní spolupracují. Pokud takové informace nejsou dostupné a agentura se zdráhá je poskytnout, je to varovný signál. Pro agenturu jste klient a jako ke klientovi se k vám musí chovat. To znamená slušně a vstřícně. Pokud má firma dobrou pověst, cení si jí a ráda ji dokazuje. Takže proč by vám své reference nemohla předložit?

Prověřte si zaměstnavatele

Legálně zaměstnávat v Mexiku cizince není jednoduchá záležitost a tak taková firma bude profesionální a bude mít krom řádné registrace určitě také svoji webovou stránku a spoustu odkazů na internetu. A to i v případě menších firem. Pokud nic nenajdete, je to opět špatné znamení.

Nemusí to sice hned znamenat, že jde o podvod, ale rozhodně buďte opatrnější. Může jít o firmu, která vás bude zaměstnávat nelegálně. O tom byste měli rozhodně vědět předem a rizika tohoto rozhodnutí dobře zvážit.

Pokud Vám agentura nedá kontaktní informace o vašem budoucím zaměstnavateli k dispozici, není to špatné ale přímo alarmující. I v Mexiku se se zaměstnanci podepisuje pracovní smlouva a to ještě před žádostí o vízum, protože je součástí žádosti o pracovní povolení, o které vám musí zaměstnavatel zažádat u Národního migračního institutu. Až s kopií tohoto povolení můžete žádat o pracovní vízum na jakémkoli konzuátu Mexika v zahraničí.

Prověřte si věrohodnost nabídky

Průměrný plat v Mexiku je kolem cca 550 USD měsíčně a to jsem optimista. Pokud vám někdo nabízí za neodbornou (tedy když se nejedná o práci, na kterou je potřeba specifická a vysoká kvalifikace) práci několikanásobně více, je to podezdřelé. Nemá logiku, aby si mexická firma komplikovala život zaměstnáním cizince na pozici, kterou za mnohem méně a bez problémů s migrací, může klidně vykonávat občan Mexika.

Je sice pravda, že na některých pozicích je evropský vzhled výhodou, ale rozhodně se nejedná o zaměstnání technického zaměření, spíš o modeling nebo hostesky. Navíc obzvlášť v případě státních firem, pokud by dávaly přednost cizincům, čelily by tím obrovské kritice médií a obyvatelstva. Proč by to tedy dělaly a navíc mu platily několikanásobně více než musí, když cizinec není pro firmu opravdu obrovským přínosem?

Poslední dobou dokonce i evropské firmy, pro které zde pracují zaměstnanci vyslaní z Evropy, raději zaměstnávají mexičany, protože mezi mexičany jsou také odborníci a stojí je mnohem méně. A o co firmám hlavně jde, nedělejme si iluze, jsou to peníze.

Realita pracovních výhod v Mexiku, tak jak je znáte z ČR a Evropské unie, je více než smutná. Zaměstnanec, pokud není členem odborů a nebo nemá opravdu vysoké postavení, pracuje v průměru mnohem více než zákonem určených 8 hodin denně. Často i v sobotu. Nárok na dovolenou má většinou až po roce a to na šest dnů za rok. Tento počet se zvyšuje o pár dnů každým následujícím rokem.

Takže opět, pokud vám někdo slibuje něco mnohem atraktivnějšího, pravděpodobně v tom bude háček. Myslet si, že se tu aspoň evropské firmy chovají k zaměstnancům podle evropských norem, když je můžou zdírat podle mexických, by bylo značně naivní.

Dalším bodem je také to, že i když do některých lokalit se upředňostňuje angličtina, Mexiko je španělsky mluvící země a z tohoto důvodu v naprosté většině podniků vyžadují aspoň základní znalost španělštiny. Neznám ani jednu osobu, která by tu bez komunikativní španělštiny našla dobře placenou práci. Výjimkou jsou jen opět vysoce kvalifikovaní odborníci.

Zjistěte si i jakým způsobem vám bude vyplácena mzda. Například platba na český účet je absolutní nesmysl. Mezinárodní bankovní převody jsou drahé a nepraktické. Navíc z čeho budete v Mexiku žít? Při každém převodu a výběru budete tratit na nevýhodném kurzu a poplatcích. Každopádně na to, aby si cizinec mohl zřídit v Mexiku bankovní účet, musí mít platné povolení k pobytu. Turistická karta nestačí.

Prověřte si podmínky

Uzavření zaměstnaneckého poměru je dohoda, která musí mít pevně stanovená pravidla, aby byli všichni zúčastnění chráněni. Tudíž je v zájmu jak zaměstnance tak zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel nebo agentura podmínky nespecifikuje ani na vaši žádost, riskujete, že pak budete muset dělat něco, s čím byste v počátcích vůbec nesouhlasili. A může jít jen o lehce prodlouženou pracovní dobu, ale taky třeba, že se z místa hostesky najednou vyklube striptérka…

Mimochodem na pozice gogo tanečnic pracovní vízum velmi pravděpodobně nedostanete. Pokud vám někdo, krom mexického Narodního migračního institutu nebo ambasády, tvrdí opak, pak má v plánu buď o vízum vůbec nežádat a nebo žádat lživě. To je samozřejmě nelegální.

Prověřte si, co budete potřebovat za doklady

Nebojte se jim napsat. Jsou to jen lidé a většinou moc fajn. Vůbec nekoušou. A zaručuju, že raději tisíckrát přepošlou informační email, než by pak řešili složitý konzulární případ občana v nouzi nebo dokonce nějakou tragédii.

Zeptejte se na Velvyslanectví Mexika v Praze, jak probíhá proces žádosti o pracovní vízum. Co budete potřebovat, zda se budete muset dostavit osobně a nedejte na agenturu. Agentura vám může lhát, ambasáda nemá proč. Ostatně, pokud půjde do tuhého a vy se pak octnete v Mexiku bez řádného povolení, problém budete mít hlavně vy osobně, protože firma se z toho třeba dostane úplatkem, ale vy skončíte v detenčním centru – v tom nejlepším případě. Stojí to jen chvilku času a chráníte si vlastní záda.

Prověřte si překladatele

A NIKDY NIKOMU, krom pracovníků policie a ambasád, nevydávejte svůj pas!!! Agentuře nebo zaměstnavateli ani náhodou!!! A pokud už o pas příjdete, spojte se s Velvyslanectvím ČR v Mexiku. Dostanete na návrat do vlasti náhradní cestovní doklad.

Pobytu v Mexiku se nebojte, ale informujte své blízké o vaší cestě a přesném místě pobytu. Buďte s nimi stále v kontaktu. Spojte se s českou komunitou v Mexiku, ještě před odletem, abyste v případě problémů měli na koho se obrátit hned v místě. Na facebooku je  několik skupin. Mějte u sebe vždy kontakt na ambasádu a někde na internetu naskenované kopie svých cestovních dokladů.

Případně se můžete zaregistrovat tady: http://drozd.mzv.cz/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Esta entrada fue publicada en Byrokracie - Burocracia, Cestovani po Mexiku - ruzne destinace, Mexiko - zajimavosti, Problemy - Problemas, Ruzne, Zdravotnictvi, skolstvi a pod. v Mexiku y etiquetada , , . Guarda el enlace permanente.

Responder

Introduce tus datos o haz clic en un icono para iniciar sesión:

Logo de WordPress.com

Estás comentando usando tu cuenta de WordPress.com. Cerrar sesión /  Cambiar )

Google photo

Estás comentando usando tu cuenta de Google. Cerrar sesión /  Cambiar )

Imagen de Twitter

Estás comentando usando tu cuenta de Twitter. Cerrar sesión /  Cambiar )

Foto de Facebook

Estás comentando usando tu cuenta de Facebook. Cerrar sesión /  Cambiar )

Conectando a %s